január 15, 2025
Mit érdemes tudni a weathering folyamatok, bemosók, filterek kapcsán

Minden makettező arra vágyik, hogy egy napon átlépjen a haladók táborába, és végre elkezdhessen komolyabb környezeti hatásokat, effekteket is létrehozni. Ezek révén válik ugyanis élethűvé, egészen realisztikussá az elkészített makett. 

Az alábbiakban a Modellfutár oldalán is kapható kiegészítőkről írunk, hiszen nem mindegy, mikor használunk bemosót, filtert, és hogyan zajlanak a weathering folyamatok.

A bemosók alkalmazása

Régebben bemosókkal és szárazecseteléssel oldották meg, hogy egy kicsit megtörjön a festék homogenitása, egységessége, vagyis kevésbé látszódjon játéknak a csodálatos alkotás. Annyi különbséggel, hogy a szárazecseteléses módszer elkezdett kikopni, azonban a bemosók használata napjainkban is igen kedvelt megoldás. 

Egyes hatások eléréséhez több pigmentre lesz szükség, vagyis az effekt, hatás határozza azt meg, hogy mennyi pigment kívánatos (kevesebb vagy több). Eszerint a filter 90% hígító – 10% festék, a bemosó 80% hígító – 20% festék, a tűbemosó, azaz panelező pedig 70% hígító – 30% festék.

A pigment tehát a kívánt hatás eléréséhez szükséges, a viszkozitás pedig az alkalmazandó technika szempontjából kulcsfontosságú.

Bár a gyárilag elkészített speciális termékek kényelmet kínálnak, ennek ellenére nem létezik olyan “csodaszer”, amellyel mindent egy csapásra megoldhatnánk. Kétségtelen, hogy ezen kiegészítők minősége állandó, komfortosan alkalmazhatók, a színek megalkotásával sem kell foglalkoznunk. Viszont a gyakorlat és a rutin elengedhetetlen a sikerhez, nem elég tehát egy jól megválasztott bemosó.

A bemosás, tűbemosás rejtelmei

Egy olyan általános eljárásnak tekinthető, amellyel elérhetjük, hogy az összeállított példányunk ne tűnjön élettelen játéknak. Bemosók alkalmazásával megtörhetjük a felület egységességét, amire viszont figyelni érdemes, hogy ne vigyük túlzásba. Sajnos könnyű beleesni ebbe a végletbe, ahogyan a nem megfelelő szín kiválasztása is problémákat okozhat.

A bemosással egyfajta kontrasztot adhatunk a makettünknek, de két különböző részre bontható az eljárás: az egyik az “általánosan” történő bemosás, a másik pedig a specifikusabb tűbemosás.

Tanácsos tehát kettébontani a folyamatot, ugyanis nem egy és ugyanaz a kettő. Nagyobb felületek esetében az általános bemosás javasolt, míg a pin wash inkább korlátozott helyeken alkalmazandó. Így végeredményben szennyeződéseket, lerakódásokat jeleníthetünk meg, illetve a színek élénksége is tompítható.

Mire valók a filterek?

Filterekkel a színek tónusait egységesíthetjük, ez esetben is ugyanaz történik, a makettünk elveszíti játék kinézetét és realisztikusabbá válik. A kettő közötti különbség lényegében az, hogy a bemosóval hangsúlyozunk adott részt, filterrel pedig lágyítunk, azaz összefésüljük a különbségeket egységes egésszé. Ehhez persze nem árt alaposan belemélyedni a színelmélet alapjaiba.